On 3 May 1951, Ashok Gehlot was born to Laxman Singh Gehlot’s house in Jodhpur, Rajasthan. Gehlot received a bachelor’s degree in science and law. After that he did post graduation in Economics. Gehlot, who has been active in politics and social service since his student life, loves magic and wandering.

Gehlot, who is recognized as a genius, magician and Gandhian, impresses everyone with his simple and effortless working style. Gehlot has become the Chief Minister of the state for the third time. Ashok Gehlot was the Chief Minister of Rajasthan for the first time from 1 December 1998 to 8 December 2003 and for the second time from 13 December 2008 to 13 December 2013. On 17 December 2018, Gehlot was sworn in as the Chief Minister of the state for the third time.

Gehlot is praised for his public welfare schemes and development works. Along with this, he is also considered to be a magician and master of politics. Gehlot started his political career as an NSUI worker. Between 1973 and 1979, Gehlot was the president of Rajasthan NSUI and he strengthened this student wing of the Congress Party.

Gehlot was the chairman of the District Congress Committee of Jodhpur city from 1979 to 1982. He was also the General Secretary of the Rajasthan Pradesh Congress Committee in the year 1982. Like the political background of Gehlot, who considers politics as a medium of service, the social background is also very strong. Gehlot, who was ready to serve the poor and backward classes, worked in the 24 Parganas districts of West Bengal in the refugee camps organized during the Bangladesh war in 1971.

Gehlot, who has a keen interest in social service, actively worked in camps organized by Tarun Shanti Sena at Sevagram, Wardha, Aurangabad, Indore and many other places. Gave his services for the development of Kachchi Basti areas. Through the Nehru Yuva Kendra, Gehlot contributed significantly to the expansion of adult education.
In his four-decade political career, Gehlot was first elected to the 7th Lok Sabha in 1980 from the Jodhpur Parliamentary constituency. After that he also represented the Jodhpur region in the 8th, 10th, 11th and 12th Lok Sabha. Gehlot was elected MLA from Sardarpura assembly constituency in Jodhpur city in 1999, 2003, 2008, 2013 and 2018. He served as a Union Minister in the cabinet of Indira Gandhi, Rajiv Gandhi and PV Narasimha Rao.

Gehlot was the Deputy Minister of Tourism and Civil Aviation in the Indira Gandhi government from the period 2 September 1982 to 7 February 1984. Worked in the Sports Ministry from the period of 7 February 1984 to 31 October 1984. From November 12, 1984 to December 31, 1984, he again worked in the same ministry. From 31 December 1984 to 26 September 1985, Gehlot served as the Union Minister of State for Tourism and Civil Aviation.

From 21 June 1991 to 18 January 1993, Gehlot held independent charge of the Ministry of Textiles. From June 1989 to November 1989, Gehlot was the Minister of Home and Public Health Engineering Department in the Government of Rajasthan. From January 2004 to July 16, 2004, he served as a special invitee to the All India Congress Committee. From 17 July 2004 to 18 February 2009, he served as the General Secretary of the All India Congress Committee.

On March 30, 2018, the then Congress President Rahul Gandhi nominated Gehlot as the General Secretary of the All India Congress Committee. Gehlot was also the President of the State Congress Committee three times. He became the President of the State Congress Committee for the first time at the age of just 34 years. On the lines of former Vice President Bhairon Singh Shekhawat, Gehlot also has good relations with leaders of opposition parties.

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *